PH Artichoke
DesignLampy

PH Artichoke

Designer

Poul Henningsen

517

PH Artichoke: Ikona Skandynawskiego Designu Oświetleniowego

Lampa PH Artichoke to jeden z ikonicznych projektów w dziedzinie oświetlenia, zaprojektowany przez duńskiego architekta i projektanta światła, Poul Henningsena. Jest to unikalna lampa wisząca, która zdobyła uznanie za swoją innowacyjną konstrukcję i estetykę.

 

 

Lampa ta została po raz pierwszy zaprojektowana w 1958 roku i od tamtej pory stała się symbolem skandynawskiego designu. Nazwa “Artichoke” (karczoch) odnosi się do formy lampy, która przypomina liście karczocha. Charakteryzuje się ona nietypowym kształtem, który składa się z wielu warstw, tworzących efektowny i harmonijny układ.

 

 

Podstawą designu lampy PH Artichoke jest pomysł na ukierunkowanie światła w sposób, który zapewnia miękkie, rozproszone oświetlenie, eliminując efekt oślepiania. Lampę tworzy wiele aluminiowych liści, które są ułożone wokół źródła światła. Te warstwy zapewniają równomierne rozpraszanie światła, co sprawia, że lampa doskonale nadaje się do oświetlania pomieszczeń, tworząc przyjemną atmosferę.

 

 

PH Artichoke jest dostępna w różnych rozmiarach, co pozwala dostosować ją do różnych przestrzeni. Jej elegancki design sprawia, że może być używana zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach, dodając im wyjątkowego charakteru. To arcydzieło designu oświetleniowego nadal cieszy się dużym uznaniem i jest często używane jako element dekoracyjny w różnych projektach wnętrz.