ReCoil table
DesignMeble

ReCoil table

Designer

Brodie Neill

Photographer

Angela Moore

Web

Read more

 

482

About inspiration

Stołowa sztuka z zatopionego drewna prosto z Tasmani.

 

Londyński projektant Brodie Neill wykorzystał ponad trzy kilometry forniru pochodzącego z drzew zatopionych w lasach w Tasmanii, aby stworzyć blat stołu ReCoil o owalnym kształcie. Projektant korzystał z drewna odzyskanego przez firmę Hydrowood, specjalizującą się w pozyskiwaniu drewna spod wody, aby stworzyć stół ReCoil oraz wiele innych mebli.

 

 

Firma Hydrowood opracowała nowoczesną technologię umożliwiającą skanowanie jeziora na dnie rzeki w celu zlokalizowania drzew. Następnie mogą one wyciąć drzewo u jego podstawy i wydobyć je z wody. Ta metoda pozwala na zachowanie niemal nietkniętego dna rzeki.

 

Następnie forniry z różnych gatunków drzew zostały wysłane do Londynu, gdzie Neill, który urodził się w Tasmanii, ma swoje studio. Zainteresował go pomysł wykorzystania mniejszych i zapomnianych fragmentów drewna, które często były odrzucane podczas produkcji paneli.

 

Korzystając ze swojego podejścia “ręcznego” do rzemiosła, spędził 60 godzin na ręcznym układaniu pasków drewna. Jeśli byłyby one położone obok siebie, miałyby długość trzech i pół kilometra. Długi proces wynikał częściowo z konieczności pracy z mokrym drewnem, co wymagało bardziej przemyślanego i ostrożnego podejścia.