Kościół Knarvik
ArchitekturaMiejsca publiczne

Kościół Knarvik

Architect

Reiulf Ramstad Arkitekter

Photographer

Hundven Clements Photography

Place

Knarvik, Norway

481

About inspiration

Kościół Wspólnoty Knarvik ma wyraz architektoniczny, rozwiązania przestrzenne i materiały, które łączą wiarę, kulturę i kontekst związany z miejscem w jedność.

 

Nowy Kościół Wspólnoty w Knarvik, położony na malowniczym wybrzeżu zachodnim Norwegii na północ od Bergen, został zbudowany na wyjątkowej działce z widokiem na krajobraz kulturowy i lokalne centrum miasta. Budynek został starannie dostosowany do istniejącego zbocza między otoczeniem zabudowanym a przyrodniczym, zapewniając kościołowi inspirujący kontekst otaczającego krajobrazu wrzosowiska. Jego wyjątkowy i innowacyjny charakter oraz centralne położenie czynią go punktem orientacyjnym w społeczności, zaprojektowanym tak, aby być zachęcającym i otwartym dla wszystkich ludzi, którzy chcą pielęgnować swoją wiarę przez cały tydzień.

 

 

Kompaktowa bryła budynku jest podzielona na dwie kondygnacje na planie prostokąta, oddzielając przestrzenie sakralne na górze od funkcji kulturalnych i administracyjnych na dole. Wewnętrzny “plac kościelny” łączy obie kondygnacje z atrium i schodami, tworząc przestrzeń ciągłą, którą można połączyć lub oddzielić od prezbiterium za pomocą przesuwnych ścian z szkła, aby pomieścić ponad 500 osób.

 

 

Drewno stanowi kluczowy materiał projektu, wyrażony w jednolitej okładzinie z przewietrzanego drewna sosnowego oraz odzwierciedlony na jasnych wykończeniach wnętrza z drewna sosnowego. Budynek wpuszcza światło dziennie przez wąskie i wysokie okna przypominające okna stawowe, rozmieszczone w planie w taki sposób, aby maksymalnie wpuszczać światło i ograniczać odblaski. Wieczorem ciepłe światło wnętrza ujawnia działania związane z wydarzeniami religijnymi i kulturalnymi.

ArchitekturaMiejsca publiczne