Nowoczesny Pensjonat, Szklarnia i Studio artystyczne
ArchitekturaDom w górachDom w lesie

Nowoczesny Pensjonat, Szklarnia i Studio artystyczne

Architect

Moxon Architects

 

Photographer

Simon Kennedy

285

About inspiration

Nowoczesny Pensjonat i Studio Artystyczne w Sercu Szkockich Wyżyn

 

W malowniczym krajobrazie Parku Narodowego Cairngorms w Aberdeenshire, projekt Moxon Architects odmienił oblicze tradycyjnego gospodarstwa, tworząc unikalną przestrzeń łączącą nowoczesny pensjonat, szklarnię i studio artystyczne. Ta dekadowa transformacja odzwierciedla harmonię między dziedzictwem a nowoczesnością, oferując imponujące widoki na rzekę Dee i Lochnagar.

 

 

Centralnym elementem projektu jest przekształcenie największego budynku w pensjonat. Dawniej służący jako schronienie dla bydła, dziś stanowi elegancką przestrzeń mieszkalną. Architekci zadbali o to, by nowe życie budynku szanowało jego pierwotną formę. Wnętrza, wykończone glinianym tynkiem i dębową stolarką, zachowują minimalistyczną estetykę, jednocześnie oferując nowoczesne udogodnienia. Łazienka, wyłożona ciemnymi płytami z Caithness, dodaje wnętrzu charakteru.

 

 

Za pensjonatem kryje się kolejny klejnot projektu – szklarnia, wybudowana na ruinach dawnej owczarni. Ta częściowo zanurzona w ziemi konstrukcja służy zarówno jako miejsce uprawy roślin, jak i przestrzeń do relaksu. Oryginalne granitowe mury tworzą malownicze tło dla winorośli i drzew cytrynowych, a nowoczesne szklane ściany i dach zapewniają doskonałe warunki do wzrostu roślin. Szklarnia jest także miejscem współpracy artystycznej, gdzie właściciele, rzemieślnicy i producenci stali wspólnie tworzyli unikalne elementy oświetleniowe i detale architektoniczne.

 

 

Na północnym krańcu szklarni znajduje się studio artystyczne, które dawniej służyło jako schronienie dla owiec. Teraz, po starannej renowacji, stanowi prywatną przestrzeń dla artystki i projektantki Naomi McIntosh. Studio, utrzymane w surowym, rolniczym stylu, oferuje kompaktowe miejsce do pracy, kuchnię, łazienkę i magazyn. McIntosh podkreśla, że każdego dnia ceni sobie rzemiosło i umiejętności, które kryją się za oryginalną konstrukcją budynku.

 

 

Projekt Moxon Architects jest świadectwem trwałości i odporności historycznych budynków. “To projekt charakteryzujący się konserwacją i naprawą,” mówi Ben Addy, założyciel Moxon Architects. Nowe interwencje, choć skromne, są wykonane z dużą dbałością o detale, naśladując rzemiosło i formę oryginalnej architektury. Projekt pokazuje, jak można szanować przeszłość, jednocześnie wprowadzając nowoczesne elementy, które zapewnią trwałość tych budynków na kolejne stulecia.

 

ArchitekturaDom w górachDom w lesie