Krzesło Wassily / B3
DesignIkony designuMeble

Krzesło Wassily / B3

Designer

Marcel Breuer

493

About inspiration

Krzesło Wassily / B3 czyli Rewolucja w Designie i Dziedzictwo Bauhausu

 

W świecie designu i architektury istnieją dzieła, które przekraczają granice czasu i stają się symbolami innowacji oraz estetycznej doskonałości. Jednym z takich dzieł jest bez wątpienia krzesło Wassily, zaprojektowane przez Marcela Breuera. To nie tylko mebel, ale dzieło sztuki, które odzwierciedla ducha Bauhausu i nowoczesnego projektowania.

 

 

Krzesło Wassily, znane również jako Model B3, zostało zaprojektowane przez Marcela Breuera w latach 1925-1926, kiedy to pełnił on funkcję kierownika warsztatu stolarskiego w słynnej szkole Bauhaus w Dessau, Niemczech. Inspiracją dla Breuera była konstrukcja roweru, co zaowocowało zastosowaniem stalowych rur jako głównego materiału. Mimo powszechnego przekonania, krzesło to nie zostało zaprojektowane specjalnie dla Wassily’ego Kandinskiego, choć słynny malarz wyraził swoje uznanie dla projektu.

 

 

Projekt krzesła Wassily był rewolucyjny. Breuer wykorzystał techniki stosowane przez lokalnych hydraulików do gięcia rur stalowych, tworząc lekką, ale stabilną konstrukcję. Minimalistyczny design, połączenie metalu i skóry (lub tkaniny), a także unikalna forma, uczyniły to krzesło ikoną nowoczesnego designu. Było to odważne odejście od tradycyjnych, drewnianych mebli, co otworzyło nowe możliwości w projektowaniu wnętrz.

 

 

Krzesło Wassily jest doskonałym przykładem filozofii Bauhausu, która dążyła do połączenia sztuki, rzemiosła i technologii. Bauhaus promował funkcjonalność, prostotę formy i integrację z nowoczesnym życiem, co znalazło odzwierciedlenie w projekcie Breuera.

 

 

Krzesło Wassily nie tylko zyskało status ikony w świecie designu, ale również wpłynęło na wiele późniejszych projektów mebli. Jego wpływ jest widoczny w licznych współczesnych projektach, które czerpią z minimalizmu i funkcjonalności, będących kluczowymi elementami projektu Breuera.

DesignIkony designuMeble