DesignIkony designuLampy

Atollo

Designer

Vico Magistretti

487

About inspiration

Lampa Atollo, ponadczasowy Klejnot Współczesnego Designu, Łączący Styl, Innowację i Elegancję

 

W świecie designu oświetleniowego niewiele projektów wytrzymało próbę czasu tak, jak Lampa Atollo. Zaprojektowana w 1977 roku przez cenionego włoskiego projektanta Vico Magistretti, Atollo nie tylko przetrwała mijające trendy, ale również stała się trwałym symbolem elegancji i innowacyjnego designu.

 

 

Lampa Atollo była rewolucyjnym projektem, gdy została po raz pierwszy wprowadzona na rynek. Vico Magistretti, znany ze swojego nowatorskiego podejścia, rzucił wyzwanie tradycyjnym projektom lamp, wprowadzając geometryczne kształty i równowagę form. Po zdobyciu nagrody Compasso d’Oro w 1979 roku, Lampa Atollo szybko osiągnęła status ikony.

 

 

To, co wyróżnia Lampę Atollo, to jej geometryczny skład, łączący cylindryczną podstawę, stożkowy cień i półkulisty kapelusz. Ten projekt nie tylko stworzył wizualnie uderzający przedmiot, ale także wytworzył unikalny efekt świetlny. Lampa rzuca ambientowe światło, które jest zarówno delikatne, jak i kierunkowe, czyniąc ją idealną do różnych miejsc.

 

 

Początkowo produkowana przez Oluce, Lampa Atollo jest dostępna w różnych rozmiarach i materiałach, w tym metalu i szkła. Wersja metalowa, szczególnie w złocie, tworzy wrażenie luksusu i ciepła, podczas gdy wersja z szkła zapewnia łagodniejsze, rozproszone światło.

 

 

Jej ponadczasowy design sprawia, że pasuje do szerokiej gamy stylów wnętrzarskich, od minimalistycznych po bardziej eklektyczne przestrzenie. Jej wszechstronność i elegancja sprawiły, że stała się jedną z najpopularniejszych lamp wśród projektantów wnętrz i entuzjastów designu.