DesignIkony designuMeble

ZIG ZAG

Designer

Gerrit Rietveld

Web

Buy Now

504

About inspiration

“To nie jest krzesło, ale żart projektanta”, słynnie powiedział Rietveld o swoim krześle Zig-Zag.

 

W wczesnych latach trzydziestych holenderski dom towarowy Metz & Co. poprosił Gerrita Rietvelda o zrealizowanie czegoś niespotykanego: zaprojektowania krzesła do masowej produkcji. Architekt zgodził się i zaproponował krzesło w kształcie litery Z, wykonane z czterech kawałków wytrzymałego jesionu, złączonych za pomocą połączeń na wrębach i śrub metalowych. To nie było standardowe siedzenie, ale ku zdziwieniu wszystkich, forma bez podłokietników, nóżek, wysunięta w przód, była jednocześnie wygodna i solidna.

 

 

Twórcy wszelkiego rodzaju byli zachwyceni inteligentnym rzemiosłem: kilkadziesiąt lat później artysta Donald Judd umieścił pięć z nich wokół stołu w swoim nowojorskim miejscu, 101 Spring Street, a dwie kolejne w swoim biurze architektonicznym w Marfa, Teksasie. W artystycznej kampanii reklamowej Karl Lagerfeld uznał je za jego ulubione.

 

 

“To jest proste, ale eleganckie”, tłumaczy współczesny holenderski talent Joris Laarman. “Podziwiasz je jeszcze bardziej po wykonaniu jednego. Każdy detal i kątowe cięcia są ważne”. Niezaskakująco cena za oryginalne masowo produkowane cudo znacznie przewyższyła cenę ze sklepu.

 

 

Para z kolekcji projektanta Jacques’a Grange’a osiągnęła prawie 30 000 dolarów na aukcji Sotheby’s w listopadzie zeszłego roku. Bardziej zgodne z ideą dostępności Rietvelda, Cassina sprzedaje autoryzowane reprodukcje z jesionu, wiśni lub w kolorze od 1840 dolarów.