La Muralla Roja
ArchitekturaDom nad wodą

La Muralla Roja

Architect

Ricardo Bofill

Place

Calpe Centrum, Hiszpania

268

About inspiration

La Muralla Roja Stanowi wyraźne odniesienie do architektury ludowej basenu Morza Śródziemnego, a w szczególności do wież z północnej Afryki. Czerwony Mur przypomina twierdzę, która wyznacza pionowy profil, podążając za konturami skalistego klifu.

 

Poprzez to dzieło architektoniczne RBTA chciało przełamać podział między przestrzenią publiczną i prywatną po okresie renesansu, reinterpretując śródziemnomorską tradycję kasby. Labirynt tej odtworzonej kasby opiera się na precyzyjnym planie geometrycznym opartym na typologii greckiego krzyża o ramionach długości 5 metrów, grupowanych w różny sposób, z wieżami usługowymi (kuchnie i łazienki) w ich punkcie przecięcia. Geometryczna podstawa układu jest także przybliżeniem do teorii konstruktywizmu i czyni La Muralla Roja bardzo wyraźnym nawiązaniem do tych idei.

 

 

Kryterium zastosowania różnorodnych kolorów na zewnątrz budynku wynika z chęci podkreślenia różnych elementów architektonicznych w zależności od ich funkcji strukturalnej.

Powierzchnie zewnętrzne są pomalowane na różne odcienie czerwieni, aby podkreślić kontrast z krajobrazem. Natomiast dziedzińce i schody są zabarwione w odcienie niebieskiego, takie jak błękit, indygo i fiolet, aby uzyskać silniejszy lub słabszy kontrast z niebem lub, przeciwnie, efekt optyczny łączenia się z nim. Intensywność kolorów jest również związana z oświetleniem i pokazuje, jak połączenie tych elementów może pomóc w stworzeniu większej iluzji przestrzeni