ArchitekturaDom w górachDomy

Martha House

Place

La Misión, Meksyk

Architect

Arquitectura nativa

Photographers

Oscar Daniel Hernandez Rodriguez

274

About inspiration

Casa Martha to dom archeologa, zaprojektowany przy użyciu rzemieślniczych technik, z zamiarem zjednoczenia czasu i formy poprzez kompozycję i materiał o dziedzicznym pochodzeniu.

 

Położony pomiędzy miastami Ensenada a Rosarito, w obszarze miejskim La Misión, gdzie krajobraz jest gęsto zabudowany różnymi typologiami architektonicznymi związanymi z turystyką. Działka ma wymiary 15 na 40 metrów, na terenie o nierównej topografii.

 

 

Program architektoniczny przewidywał dom emerytalny dla pary, Marty i Billa, a także przestrzeń dla sztuk plastycznych. Zaproponowano prosty projekt, który miał się wtopić w otoczenie minimalną ingerencją. Powstał dialog między trzema bryłami osadzonymi w terenie i skierowanymi ku Pacyfikowi z jasną osią.

 

 

Pierwszy poziom dzieli się na dwie strefy: obszar dla gości składa się z dwóch pokoi, a obszar studyjny może pełnić funkcję pracowni malarskiej i stolarskiej lub garażu. Na drugim poziomie znajduje się rdzeń domu: pokój rozrywki, jadalnia i kuchnia tworzą próg wejścia z dużymi oknami i ganek utkany z sosnowego drewna. Ta kratownica pełni rolę ochrony przed dominującymi wiatrami, a także stanowi element prywatności wewnętrznej, generując grę świateł i cieni. Z tyłu obszaru społecznego znajduje się schody prowadzące na trzeci poziom, gdzie znajduje się główna sypialnia z widokiem na krajobraz, gdzie wnętrze płynnie przenika się z otoczeniem.

 

 

Casa Martha powstała i została ukształtowana z głębokim wyczuciem i szacunkiem dla otoczenia. Głównym elementem konstrukcyjnym jest zbita ziemia, w ten sposób teren i jego topografia stają się surowym materiałem projektu.

ArchitekturaDom w górachDomy