Wiggle Side Chair
DesignMeble

Wiggle Side Chair

Designer

Frank Gehry

466

About inspiration

Wiggle Side Chair to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Franka Gehry’ego, którego powstanie datuje się na lata 70. XX wieku.

 

To krzesło, w pełni wykonane z tektury falistej, stanowi doskonały przykład na to, jak Gehry łączył funkcjonalność z eksperymentalnym podejściem do formy i struktury.

 

Gehry eksperymentował z formą krzesła, wykorzystując charakterystyczne właściwości tektury falistej, znanej również jako karton falisty. Tektura ta, znana ze swojej lekkości i elastyczności, pozwoliła Gehry’emu na stworzenie krzesła o unikalnym i dynamicznym kształcie. Wiggle Side Chair charakteryzuje się falistą strukturą, która przypomina rzeźbę w przestrzeni, tworząc efektowny i futurystyczny design.

 

 

Niezwykłość krzesła Gehry’ego polega również na jego funkcjonalności. Pomimo pozornego chaosu w formie, Wiggle Side Chair jest wyjątkowo wygodne, a jego ergonomiczny kształt sprawia, że siedzenie na nim jest przyjemne. Warto podkreślić, że Gehry, mimo że eksperymentował z nietypowymi materiałami, zawsze starał się utrzymać równowagę między sztuką a użytkowością.

 

 

Wiggle Side Chair stało się ikoną designu lat 70. i jednocześnie odzwierciedleniem filozofii Gehry’ego, który zawsze podkreślał, że sztuka może istnieć we wszystkim, również w przedmiotach codziennego użytku. Krzesło to wpisuje się w nurt organicznego modernizmu, gdzie naturalne formy i eksperymenty z nietypowymi materiałami zyskiwały na znaczeniu.

 

 

Dzisiaj Wiggle Side Chair jest często prezentowane w muzeach sztuki współczesnej i kolekcjach designu, ciesząc się uznaniem miłośników sztuki na całym świecie. Frank Gehry swoim niekonwencjonalnym podejściem do projektowania, widocznym w dziełach takich jak Wiggle Side Chair, wpłynął na rozwój designu i architektury, stając się inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców.