Cloaked in Bricks
ArchitekturaDomy

Cloaked in Bricks

Architect

Admun Design & Construction Studio

Photographer

Mostafa Karbasi, Parham Taghioff

Place

Teheran, Iran

481

About inspiration

Cloaked in Bricks harmonijnie łączy tradycję i innowację, wykorzystując lokalne materiały i wzory, aby sprostać zarówno funkcjonalnym, jak i estetycznym wymogom mieszkalnej architektury.

 

 

Przed projektantami stało kilka wyzwań: istniejąca struktura, rygory teherańskich przepisów budowlanych oraz konieczność zapewnienia prywatności przy jednoczesnym dostosowaniu do warunków zewnętrznych. Rozwiązaniem stało się pokrycie bryły budynku kratką z cegieł, lokalnie dostępnego materiału, który jednocześnie spełniał wymogi środowiskowe i estetyczne.

Fasada nawiązuje do chaotycznej linii horyzontu okolicy. Otwory w cegłach, obracane w różne strony, dostosowano do przyjemnych i nieprzyjemnych widoków z sąsiedztwa oraz do kierunku słońca i oświetlenia.

 

 

Projekt obejmuje także udogodnienia, takie jak półki na kwiaty, dostępne z zewnątrz do okien, a także balkony zlokalizowane za fasadą z cegieł, tworzące prywatne, półotwarte przestrzenie. Całość stanowi próbę połączenia starego z nowym, wykorzystując lokalne materiały i wzory w nowatorski sposób, odpowiadając na funkcjonalne i estetyczne potrzeby architektury mieszkalnej w regionie.