Runo Porvoo
Design

Runo Porvoo

Architekt

Eve Sarapää/Sarapää Arkkitehdit

Architekt wnętrz

Joanna Laajisto

Fotograf

Mikko Ryhänen

Strona internetowa

runohotel.com

259

About inspiration

Unikalna ceramiczna rzeźba w holu nadaje ton, który mówi, że fińska sztuka jest kluczowym elementem hotelu i jego celebracji lokalnej kultury i historii.

 

Zainspirowana amerykańskimi meblami w stylu Shaker, fińska projektantka Joanna Laajisto doskonale harmonizuje surowce naturalne z nowoczesnym skandynawskim wzornictwem. Wiejskie elementy obejmują archaiczne surowce rolnicze, które zostały przekształcone w uchwyty na ręczniki oraz ławy i stoły wykonane z trwających trzy wieki sosnowych desek. Długi bufet wytworzony z włoskiego trawertynu łączy przedsionek z restauracją, a dębowe, marmurowe, lniane, skórzane i zasługujące na uwagę dzieła sztuki są skompensowane przez organiczną gamę barw.

 

 

Wiele autentycznych elementów budynku zostało starannie zachowanych, włącznie z reliefami na rogach fasady, przedstawiającymi mityczne postacie z “Kalevali”, fińskiego narodowego eposu. Właściciel hotelu nie żałował środków na przeprojektowanie i odtworzenie oryginalnego oświetlenia zewnętrznego budynku. Ponadto, odnowione zostały okna pochodzące z 1900 roku, a kominki i klatki schodowe zachowano w trakcie procesu renowacji.

 

Wspaniała rzeźba autorstwa Riku Riippa, a także prace trzech utalentowanych artystek z Helsinek – Inki Bell, Lindy Linko i Lisy Maaranen – zostały wybrane przez projektantkę Joannę Laajisto, aby stworzyć inspirujące i intrygujące centra uwagi. Kuchnia Runo prezentuje lokalne tradycje kulinarne z nowoczesnymi akcentami, współczesnymi smakami i rzemieślniczym wdziękiem, podkreślając fińskie i karelskie specjały. Hotelowy Runo Bar celebrować będzie krajową kulturę trunków, oferując tradycyjne przysmaki, takie jak doskonały fiński sznaps.