Juicy Salif
DesignIkony designu

Juicy Salif

Designer

Philippe Starck

Year

1990

192

Surrealistyczna ikona

Wyciskarka Juicy Salif, zaprojektowana przez słynnego francuskiego projektanta Philippe’a Starcka, jest uważana za ikonę współczesnego designu. Ten nietypowy przedmiot, łączący w sobie funkcjonalność i wyjątkową estetykę, od momentu swojego debiutu w latach 90-tych, wzbudza zarówno podziw, jak i kontrowersje.

 

 

Historia Juicy Salif sięga wizyty Starcka w restauracji na włoskiej wyspie Capri. Podczas obiadu, zainspirowany kształtem kalmarów serwowanych na talerzu, Starck szkicował na serwetce pierwsze projekty wyciskarki. Inspiracja przyrodnia, połączona z elementami surrealizmu i futuryzmu, zaowocowała stworzeniem przedmiotu, który przypomina zarówno morską istotę, jak i obiekt z innego świata.

 

 

Juicy Salif charakteryzuje się trójnożną konstrukcją i wykonaniem z polerowanego aluminium, co nadaje jej futurystyczny wygląd. Jej forma, choć kontrowersyjna z punktu widzenia funkcjonalności, jest uznawana za dzieło sztuki. Starck eksperymentował z materiałami i formą, tworząc przedmiot, który z jednej strony jest praktyczny, a z drugiej, stanowi designerski element dekoracyjny.

 

 

Juicy Salif od momentu wprowadzenia na rynek wywołała mieszane reakcje. Z jednej strony, była chwalona za odważne i nowatorskie podejście do designu użytkowego, z drugiej, krytykowana za brak praktyczności. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim tego, czy funkcjonalność powinna ustępować miejsca estetyce.

 

 

Juicy Salif zyskała status kultowego przedmiotu, będąc eksponowana w muzeach designu na całym świecie. Stała się symbolem nowoczesnego projektowania, inspirując kolejne pokolenia projektantów. Jej wpływ na przemysł designu jest niezaprzeczalny, a sama wyciskarka pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów Philippe’a Starcka.