Archiwum Przyszłości
ArchitekturaBiuraMiejsca publiczne

Archiwum Przyszłości

Architect

Peter Haimerl

Photographer

Sebastian Kolm

 

196

Nowoczesna tradycja

W sercu barokowego starego miasta Lichtenfels, w regionie Frankonii, narodził się projekt, który łączy w sobie historię z nowoczesnością – Archiwum Przyszłości. Dzieło monachijskiego architekta Petera Haimerla, znanego z odważnych koncepcji i wrażliwego podejścia do renowacji, stanowi nowy punkt orientacyjny w “Miasteczku Koszy”.

 

 

Archiwum Przyszłości zastąpiło istniejącą historyczną strukturę, zachowując jednocześnie jej odnowioną piwnicę. Jest to konstrukcja ze szkła i stali, która łączy się z otoczeniem, jednocześnie wyróżniając się nowoczesnym designem. Szklany pawilon, będący domem dla Archiwum, stanowi centrum tego projektu.

 

 

Projekt oddaje hołd lokalnej tradycji wikliniarstwa, co ma szczególne znaczenie dla Lichtenfels. Charakterystycznym elementem jest 12 metrowa rzeźba przedstawiająca dwie wierzby, które mienią się złotym odcieniem. Ta delikatna konstrukcja stalowa, ważąca kilka ton, została opracowana przy użyciu autorskiego algorytmu, co świadczy o połączeniu sztuki z zaawansowaną technologią.

 

 

Szklany pawilon Archiwum Przyszłości nie jest tylko biurem. To przestrzeń dla wystaw, wydarzeń kulturalnych i spotkań, mająca służyć jako platforma dla mieszkańców Lichtenfels. Jest to miejsce, gdzie mogą narodzić się i rozwinąć przyszłościowe pomysły, inspirujące do pozytywnych zmian.

 

 

Nowoczesność Archiwum objawia się nie tylko w jego designie, ale również w zastosowaniu technologii. Szklane fasady budynku mogą być całkowicie otwarte, łącząc wewnętrzną przestrzeń z miejską. Sufity z pianki aluminiowej zapewniają efektywną regulację temperatury, a wykorzystanie rdzeni wiertniczych w ścianach piwnic dodaje unikalnego charakteru.

 

 

Archiwum Przyszłości w Lichtenfels to więcej niż tylko budynek. To symbol połączenia tradycji z nowoczesnością, miejsce, które ma inspirować i być motorem zmian w społeczności lokalnej. Jego architektura i funkcja stanowią most między przeszłością a przyszłością, pokazując, jak nowoczesne rozwiązania mogą wspierać i rozwijać lokalne dziedzictwo.

ArchitekturaBiuraMiejsca publiczne